Sağlıklı Ve Dolgun Saçlar İçin En Etkili 10 Gıda


Saç Sağlığına Etki Eden Faktörler
Genetik etkenler sağlıklı saçların varlığında önemli bir rol oynar. Ancak elimizde olan faktörler arasında en önemli olan, sağlıklı beslenmedir. Saç tellerinin yaşayan kısımları kökleridir ve saçlı derinin altındaki kıl foliküllerinin içinde bulunur. Saç kökleri, ihtiyaç duyduğu gıdaları kandan alarak uzar ve gelişir.
Sağlıklı Ve Dolgun Saçlar İçin En Etkili 10 Gıda
1. Somon veya Uskumru Balığı
Somon balığı ve uskumruda bol miktarda omega 3 yağ asidi, protein, B12 vitamini ve demir bulunmaktadır. En kaliteli Omega-3 kaynaklarından biri olan somon ve uskumru, sadece kalp sağlığını değil aynı zamanda saç sağlığını da destekliyor. Omega-3 yağ asitleri, kafa derisinin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur. Dolasıyla bu maddelerin eksikliği, mat görünümlü saçlara hatta saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra somonda yüksek miktarda bulunan protein, demir, D ve B12 vitamini saçları güçlendirir ve kırıklar oluşmasını engeller. 
2. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
Ispanak, brokoli, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler demir, A vitamini ve C vitamini açısından zengin bir kaynak olduğu gibi sebum üretimini teşvik etmektedir. Sebum saç kökleri tarafından salgılanan yağlı bir maddedir ve doğal saç kremi görevi görür.
3. Fasulye ve diğer Baklagiller
Barbunya, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller temel saç bakımı için mükemmel bir kaynaktır. Kuru baklagiller bol protein içermenin yanı sıra içerisinde demir, çinko ve biotin yeterli oranda bulunmaktadır.
4. Kuru Yemişler
Badem, fındık, kaju fıstığı, ceviz ve kabak çekirdeği saçlar için yararlı olan kuruyemiş çeşitleridir. Ancak badem, saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için en iyi kuruyemiş olarak kabul edilir. Badem, saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlar ve saç derisinin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda bademin içerdiği yüksek miktardaki Omega 3 yağ asitleri, saçlara hacim ve parlaklık gelmesini sağlamaktadır. E vitamini yönünden zengin olan badem saçların koparak dökülmesini engeller ve saçların hızla uzamasını sağlar. Kabak çekirdeği çinko açısından zengin bir kuruyemiştir ve 100 gram kabak çekirdeği 6.6 mg çinko içerir ki bu günlük ihtiyacın %44 ünü karşılamak için yeterlidir.
5. Kırmızı Et
Demir minerali yetersizliğinde saç dökülmesi gözlenir. Kırmızı et demirin en kaliteli kaynağıdır. Beslenme programında anemiden korunmak ve sağlıklı saçlar için düzenli yer alması gerekir.
6. Yumurta
Protein açısından en zengin besin olarak yumurta gösterilebilir. Yumurtanın sarısında bulunan biotin, saç sağlığı açısından oldukça önemlidir ve saçların parlak olmasını sağlar. Ayrıca yumurta, saç dökülmesi sorununun önlenmesi ve saç köklerinin iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.  
7. Narenciyeler
C vitamini vücutta antioksidan etki gösterir, hücre ve doku onarımını sağlar. Saçlarınızın daha parlak görünmesine yardımcı olan C vitamininin en zengin kaynaklarından biri de greyfurttur. Diğer narenciyeler gibi yüksek miktarda C vitamini içeren greyfurt (1 adet) günlük C vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılar.
8. Hindi Eti
Hindi eti zengin bir çinko kaynağıdır. 
9. Süt Ve Süt Ürünleri
Sağlıklı ve dolgun saçlar için kalsiyum ve kazein ihtiyacınızı az yağlı süt ve süt ürünlerinden elde edebilirsiniz. Özellikle yoğurt tüketimi faydalı olacaktır.
10. Havuç
Harika bir A vitamini kaynağıdır.

Kategoriler:Sosyal Medyada Paylaş

Arkadaşlarınızı Blog Yazılarımızdan Haberdar Edin!